Z pałacu Lubomirskich na Zamek Lubelski. Wkrótce wystawa poświęcona najmłodszemu generałowi II RP

Trzy miesiące trwać będzie wystawa poświęcona najmłodszemu generałowi przedwojennej Polski – Mieczysławowi Smorawińskiemu. Zobaczymy ją na Zamku Lubelskim.

Wystawę będziemy mogli oglądać już od piątku, 24 lutego, aż do końca maja. Jej termin nie jest przypadkowy. Została zorganizowana w 80. rocznicę ujawnienia dołów katyńskich z ciałami 4410 polskich oficerów, w tym z ciałem generała Mieczysława Smorawińskiego.

Jakie związki z Lublinem miał gen. Smorawiński?

Miejsce wystawy - Lublin - też ma swoje podstawy. Sam generał był związany z Lublinem – tu spędził ostatnie lata swojego życia. Od 1934 roku do wybuchu II wojny światowej Smorawiński mieszkał i pracował w pałacu Lubomirskich przy placu Litewskim 3. Pełnił służbę wojskową jako dowódca Okręgu Korpusu nr II. 14 września 1939 roku opuścił Lublin i już do niego nie powrócił.

Postać gen. Mieczysława Smorawińskiego prezentowana na wystawie jest charakterystyczna dla tego pokolenia. Jego nazwisko – które widnieje pod numerem pierwszym na liście katyńskiej – stało się symbolem zbrodni dokonanej w Katyniu. Wystawa ma na celu nie tylko przybliżenie życia generała Smorawińskiego, ale także przypomnienie i upamiętnienie ofiar zbrodni popełnionej w lesie katyńskim. Zbrodni, która do tej pory nie została osądzona.

Co znajdzie się na wystawie?

Największa w Polsce kolekcja związana z osobą generała Smorawińskiego, znajduje się w Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” – oddziale Muzeum Narodowego w Lublinie. Na wystawie oprócz dokumentów, ikonografii, pamiątek rodzinnych i mebli zobaczyć będzie można korespondencję prowadzoną przez generała oraz otrzymywaną przez żonę po jego śmierci. Na podstawie losów Smorawińskiego zwiedzający mogą prześledzić drogę Polaków w walce o niepodległą ojczyznę po 123 latach niewoli. To, jak budowali oni II Rzeczpospolitą i jak powtórnie 1939 roku stanęli do jej obrony przed Niemcami i sowiecką Rosją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z pałacu Lubomirskich na Zamek Lubelski. Wkrótce wystawa poświęcona najmłodszemu generałowi II RP - Kurier Lubelski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia