Żołnierze Wyklęci na ziemi świętokrzyskiej – niezłomni bohaterowie z lat 1944 – 1956. Zobacz zdjęcia
Żołnierze Wyklęci na ziemi świętokrzyskiej – niezłomni bohaterowie z lat 1944 – 1956. Zobacz zdjęcia
Dla nich walka nie zakończyła się wraz upadkiem hitlerowskich Niemiec. Na żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego spadły komunistyczne represje, a więzienia zapełniły się bohaterami z lat 1939 – 1945. Oddanie Polsce nie pozwoliło im, by się poddać. Poszukiwani, zatrzymywani, więzieni, brutalnie przesłuchiwani, skazywani na śmierć, a nawet mordowani – nie mieli innego wyjścia – zostali zmuszeni do walki o przetrwanie. Kiedy cały Zachód świętował i wracał do normalności po zakończeniu II wojny światowej, członkowie podziemia antykomunistycznego, popularnie nazywani, Żołnierzami Wyklętymi walczyli o wolną ojczyznę. Zobacz, jak wyglądała ich walka na Kielecczyźnie.
Znaczna część żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego nie akceptowała nowej rzeczywistości. Dobitnie stwierdził to kapitan Stanisław Sojczyński „Warszyc”, dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego – „[…] darowano nam Polskę i ustanowiono rządy nad Nią, jakbyśmy byli Narodem żebraków, jakbyśmy czekali przez sześć lat wielkich zmagań na koniec wojny z założonym rękami, jakbyśmy nie toczyli najkrwawszych na kuli ziemskiej walk i jakbyśmy nie przerośli naszych rzekomych dobroczyńców gotowością do poświęceń i bohaterstwem. Na świętych ołtarzach Wawru, Majdanka, Warszawy, leśnych partyzanckich pobojowisk, spacyfikowanych po barbarzyńsku miast i wsi – dokonano najhaniebniejszej w dziejach profanacji: stworzono sztuczną – jakby w naszych sercach nie żyła prawdziwa – Polskę, która jest usankcjonowaniem wszelkiej podłości, zła i zdrady”.
By przypomnieć o bohaterstwie tych, którzy stanęli to walki z sowieckim okupantem, w 2011 roku Sejm RP ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Na zdjęciu oddział porucznika Stefana Bembińskiego „Harnasia” – „Sokoła”. Brał on udział w jednej z największych akcji podziemia antykomunistycznego w Polsce – rozbicia więzienia w Kielcach w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku, zbiory IPN.
Na kolejnych zdjęciach zobacz Żołnierzy Wyklętych z Kielecczyzny >>>