Muzeum w Zielonej Górze ma sto lat! Z tej okazji przewidziano wiele atrakcji. Zagra też zespół Raz Dwa Trzy...

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
W 1922 roku dzięki inicjatywie Towarzystwa Pielęgnacji Tradycji Regionalnej otwarto w niemieckiej wówczas Zielonej Górze Heimatmuseum. Jego celem była prezentacja przeszłości oraz tradycji miasta i okolicy.
W 1922 roku dzięki inicjatywie Towarzystwa Pielęgnacji Tradycji Regionalnej otwarto w niemieckiej wówczas Zielonej Górze Heimatmuseum. Jego celem była prezentacja przeszłości oraz tradycji miasta i okolicy. Archiwum MZL
4 czerwca 2022 roku mija dokładnie 100 lat od chwili, gdy otwarto w niemieckiej wówczas Zielonej Górze Heimatmuseum. Z okazji jubileuszu Muzeum Ziemi Lubuskiej przygotowało w ciągu roku szereg wystaw odnoszących się do przeszłości naszego miasta i instytucji. Kulminacją obchodów będzie spotkanie z przyjaciółmi, osobami zasłużonymi dla rozwoju muzeum oraz byłymi i aktualnymi pracownikami MZL. Ale uwaga, impreza - tylko na zaproszenia!

W programie wydarzenia, które rozpocznie się w sobotę, 4 czerwca br. o godz. 17.00, znalazło się m.in.

  • odsłonięcie tablicy poświęconej dr. Janowi Muszyńskiemu (1932-2017)
  • wręczenie odznaczeń zasłużonym pracownikom MZL
  • historia zielonogórskiego Muzeum w pigułce
  • otwarcie wystawy „100 lat Muzeum w Zielonej Górze”
  • koncert zespołu Raz Dwa Trzy
  • na zakończenie tort jubileuszowy

.
UWAGA! W obchodach mogą wziąć udział tylko osoby, posiadające zaproszenia!

W 1922 roku dzięki inicjatywie Towarzystwa Pielęgnacji Tradycji Regionalnej otwarto w niemieckiej wówczas Zielonej Górze Heimatmuseum. Jego celem była prezentacja przeszłości oraz tradycji miasta i okolicy.

Muzeum w Zielonej Górze ma sto lat! Z tej okazji przewidzian...

Muzeum pokazywało tradycję miasta

W 1922 roku dzięki inicjatywie Towarzystwa Pielęgnacji Tradycji Regionalnej otwarto w niemieckiej wówczas Zielonej Górze Heimatmuseum. Jego celem była prezentacja przeszłości oraz tradycji miasta i okolicy. Od momentu jego otwarcia do 1945 r. stanowisko kierownika pełnił nauczyciel gimnazjum realnego w Zielonej Górze dr Martin Klose. Początkowo siedzibą Muzeum była poluterańska kaplica przy dzisiejszej ul. dra Pieniężnego. W latach 1936-1940 ekspozycje zostały przeniesione do budynku po szkole fryderycjańskiej przy obecnej ul. Lisowskiego. Prezentacji dokonywano w porządku tematyczno-chronologicznym. Zwiedzający mogli zobaczyć zabytki ilustrujące dzieje miasta i regionu od paleolitu po współczesność.

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze obchodzi jubileusz 100-lecia swego istnienia. Z tej okazji przygotowano m.in. wystawę plenerową przed placów
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze obchodzi jubileusz 100-lecia swego istnienia. Z tej okazji przygotowano m.in. wystawę plenerową przed placówką Michał Kalinowski

Historia muzeum po drugiej wojnie światowej

W 1945 roku w oparciu o przedwojenne zbiory utworzone zostało Muzeum Miejskie w Zielonej Górze. Pięć lat później zostało upaństwowione i włączone do poznańskiego okręgu muzealnego. W 1957 roku placówka stała się Muzeum Okręgowym, a dwa lata później uzyskała dla swoich potrzeb gmach po Starostwie Powiatowym przy al. Niepodległości, który użytkuje do dziś. Od roku 1967 instytucja nosi nazwę Muzeum Ziemi Lubuskiej.

W okresie stu lat swojej działalności Muzeum ulegało wielu przekształceniom. Z niewielkiej prowincjonalnej placówki funkcjonującej w 25-tysięcznym mieście stało się nowoczesną instytucją o bogatych zbiorach historycznych i artystycznych obejmujących blisko 18 tysięcy obiektów. Dzisiaj to one określają jej rangę i znaczenie nie tylko w skali regionu, ale i całej Polski.
W ostatnich latach udało się odmienić wizerunek instytucji na miarę XXI wieku. Dzięki funduszom unijnym i wsparciu samorządu województwa Muzeum Zostało rozbudowane i zmodernizowane, wpisując się w obchody 800-lecia miasta.

Zobacz też 20 kultowych miejsc Zielonej Góry:

6. Guma do żucia McDonalds, resoraki, markowa odzież dżinsowa i... alkohol na wesela. Asortyment był oczywiście bogatszy, ale taki towar można wymienić od razu z czym się kojarzył sklep za dewizy. Waluta nie była ogólnie dostępna, ale jakoś do niej się docierało. Lub do bonów peweksowych, które także przybliżały zakup rzeczy nieosiągalnych w zwykłych sklepach.

20 kultowych miejsc w Zielonej Górze. Pamiętacie je? Większo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum w Zielonej Górze ma sto lat! Z tej okazji przewidziano wiele atrakcji. Zagra też zespół Raz Dwa Trzy... - Gazeta Lubuska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia