Nie żyje kpt. Władysław Dobrowolski. Żołnierz Armii Krajowej, „Świadek Historii”. Miał 95 lat

OPRAC.:
Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
IPN FB
Nie żyje Władysław Dobrowolski. Były żołnierz Armii Krajowej związany z Pomorzem. Uhonorowany licznymi odznaczeniami. Działacz wojskowy i społeczny. Miał 95 lat.

Zmarł kpt. Władysław Dobrowolski. Zasłużony żołnierz AK miał 95 lat

- Ze smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci kpt. Władysława Dobrowolskiego – żołnierza Armii Krajowej, działacza „Solidarności” i organizacji kombatanckich, laureata gdańskiej edycji Nagrody „Świadek Historii” - poinformował w piątek 24 czerwca Instytut Pamięci Narodowej.

Kapitan Władysław Dobrowolski (ur. w 1927 r.) był żołnierzem Armii Krajowej, do której wstąpił mając 16 lat. W czasie wojny podlegał Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”. Miłość do ojczyzny wyniósł z rodzinnego domu o silnych tradycjach wojskowych. Pradziadek kapitana walczył w powstaniu listopadowym, a dziadek w styczniowym.

Z Pomorzem związał się w 1947 roku. Był absolwentem Wyższej Szkoły Handlu Morskiego (1950) i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (1965). Po wojnie pracował w branży połowowej i okrętowej. Współorganizował też działania Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdańsku (1979–1980).

Był działaczem „Solidarności” (od sierpnia 1980), a także członkiem Ośrodka Prac Społeczno-Zawodowych przy Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim „S” Gdańsk, później pełnił także funkcję zastępcy kierownika Wszechnicy Związkowej „S”. W stanie wojennym był działaczem podziemnej „Solidarności”. Współorganizował spotkania Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej, był współpracownikiem podziemnego „Biuletynu” Tymczasowej Komisji Zakładowej Stoczni Gdańskiej i członkiem redakcji „Informatora” Tymczasowej Komisji Zakładowej Gdańskiej Stoczni Remontowej.

ZOBACZ TEŻ: https://dziennikbaltycki.pl/nie-zyje-dr-hab-jacek-taraszkiewicz-wieloletni-nauczyciel-akademicki-uniwersytetu-gdanskiego-mial-63-lata/ar/c5-16447707

Udzielał się w komisji charytatywnej przy kościele św. Brygidy. Był rozpracowywany przez gdańską SB w ramach sprawy operacyjnego sprawdzenia krypt. „Kolporterzy” (1984). Współorganizował protesty i referenda w sprawie budowy elektrowni jądrowej Żarnowiec (1986–1990); był też współzałożycielem Oddziału Gdańskiego Polskiego Klubu Ekologicznego i Fundacji Poszanowania Energii na Politechnice Gdańskiej.

W późniejszych latach angażował się w organizacjach kombatanckich: Porozumienia Niepodległościowych Związków Kombatanckich oraz Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Władysław Dobrowolski był wielokrotnie odznaczany, m.in. Medalem Wojska (1948, Londyn), Krzyżem Partyzanckim ZBoWiD (1980, nie przyjął), Krzyżem AK (1982, Londyn), Krzyżem Semper Fidelis i Złotym Krzyżem Zasługi (2006), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007). Kapitan był laureatem I edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii” w 2014 r. przyznanej przez Oddział IPN w Gdańsku. Zmarł 22 czerwca 2022 roku.

CZYTAJ TEŻ: Kolejne niszczyciele min trafią do Marynarki Wojennej. Minister Błaszczak podpisał umowę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie żyje kpt. Władysław Dobrowolski. Żołnierz Armii Krajowej, „Świadek Historii”. Miał 95 lat - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia