Profesor Piotr Gliński poruszył wiele ważnych kwestii w tekście czeskiego portalu Forum24. Zwrócił uwagę, jak ważny w pamięci Polaków jest wrzesień. Pierwszego września 1939 roku, na Polskę napadła III Rzesza, a siedemnastego września tego samego roku ZSRR.
Powiedział także o nowym święcie państwowym. Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny - to nowe święto państwowe, które będzie obchodzone co rok - 10 września. Ustawa o jego ustanowieniu to inicjatywa posłów PiS z marca 2023 r. Przepisy zostały przyjęte przez Sejm w lipcu br.
Obchody przypominają nam o tym, jak kruche są często podstawy naszego spokojnego, codziennego życia, jak ważna jest czujność w obliczu rosnących imperialnych ambicji zewnętrznych wrogów i jak wielka jest wartość samodzielnego bytu państwowego – napisał Gliński.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Odwaga, poświęcenie, patriotyzm. Te wartości pomogły nam przetrwać
Dla ministra Polacy mają wartości, które pomogły im przeciwstawiać się najeźdźcom. Są to odwaga, poświęcenie, patriotyzm oraz ponoszenia niebywałych poświęceń w obronie ludzkiej godności i życia. Gliński zwrócił uwagę w tekście, że w niedzielę 10 września, odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów, którzy oddali życie w imię pomocy dwóm żydowskim rodzinom. Tego samego dnia, po raz pierwszy, Polacy będą obchodzić nowe święto państwowe, czyli Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. 10 września 1943 roku, w wielkopolskiej Mosinie przeprowadzono aresztowania kilku dziesięciorga polskich dzieci. Z posterunku niemieckiej żandarmerii wykonano wówczas telefonogram do nadrzędnej komendy w Śremie o treści:
Akcja w Mosinie trwa. Dzisiejszej nocy aresztowano 156 osób. Dziś ma być jeszcze aresztowanych 60 dzieci.
Pamięć o tamtych dramatycznych doświadczeniach przeszłości jest naszym obowiązkiem – wobec ofiar, ale i wobec przyszłych pokoleń, którym tę pamięć jesteśmy zobowiązani przekazać – napisał Gliński.
Źródło: