Od poczty do pocztówki. Poznańska korespondencja ze światem
Najstarszy budynek pocztowy? XVIII wiek. Najstarsza pocztówka? Prawdopodobnie koniec XIX wieku. Poczta w Poznaniu była zawsze. Zmieniała się tylko forma.
Socjalistyczne pospolite ruszenie pomagało budować potęgę Wielkopolski
Odgruzowanie, odbudowa, zbieranie stonki czy porządkowanie skwerów i parków - czyny społeczne były nieodłącznym elementem PRL-owskiej rzeczywistości.
Roger Sławski - poznański architekt na miarę każdych czasów i zadań
Był architektem cenionym zarówno przez zaborcę, władze II RP, czy tę z PRL-u. Roger Sławski zostawił po sobie wiele obiektów, które do dziś upiększają Poznań.
Chrystus zastąpił Bismarcka i zaczął wzbudzać emocje
Budowa pomnika Wdzięczności od samego początku napotykała zasadnicze trudności. Historia kołem się toczy: nie opuszczają one go i dziś.
Napędzały propagandę i gospodarkę. Nowy numer "Naszej Historii"
O czynach społecznych można mówić różnie. Trudno jednak, nawet po latach, pozostawać wobec nich obojętnym. Tym bardziej że ostatnio znowu stały się popularne.
Artysta „Cyrku Skalskiego’’ po latach wrócił do rodzinnego fyrtla
Kazimierz Sporny należał do elity polskich pilotów myśliwskich okresu II wojny światowej. W sierpniu, w Poznaniu odbył się jego drugi pogrzeb. Wrócił po latach...
Czego dowiedzielibyśmy się z pierwszych stron w latach 20. X
Zaglądamy do "Ilustracji Wielkopolskiej" z 1929 r. i "Nowego Kurjera" z 1927 r. A tam doniesienia o trudach pracy policjantów i finansowym sukcesie w...
Coraz więcej mówi się o nowej wojnie
Wiedza o wydarzeniach sprzed 77 lat powinna zawsze skłaniać do refleksji. Oby znajomość błędów z przeszłości uchroniła nas przed podobnymi w następnych...
PLUSMirosław Okoński. Pogodził Lecha i Legię. Ikona poznańskiej piłki
Okoński do Lecha trafił jako 19-latek z Gwardii Koszalin. Powiedzieć, że jego talent eksplodował, to jak nic nie powiedzieć. Był idolem. W nim była nadzieja...
Słowianie na sprzedaż
Na czym bogacili się mieszkańcy obecnej Wielkopolski przed 1100 laty? Coraz bardziej prawdopodobne jest to, że handlowali niewolnikami. Także nasz Mieszko I.
Prasówka. O czym było głośno w latach trzydziestych XX w.?
Co wówczas warte było opublikowania na tzw. "jedynce"? Sięgnijmy do archiwów.
PLUSPoznański ogród zoologiczny nie zawsze był bezpieczny
Najpierw z klatki wydostał się wygłodniały niedźwiedź. Po latach po całym ogrodzie biegał rozszalały bawół afrykański. W poznańskim zoo czyhała śmierć.