"Resortowe dzieci" ponownie ukażą niewygodną prawdę. Jak weryfikowane były kadry SB, które zasilały UOP czy ABW?

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek wieczorem ukaże się kolejny odcinek serialu dokumentalnego "Resortowe dzieci" stworzonego przez Dorotę Kanię i Annę Zapert. Tym razem pod lupę zostanie wzięta pozorna weryfikacja pracowników Służby Bezpieczeństwa. W jaki sposób przedstawiciele SB zasilali szeregi służb w III RP? Poruszony zostanie m.in wątek Krzysztofa Kozłowskiego.

"Resortowe dzieci" sprawdzą weryfikację pracowników SB w III RP

W poniedziałek, 26 czerwca, ukaże się najnowszy odcinek serialu dokumentalnego Doroty Kani i Anny Zapert "Resortowe dzieci". Tym razem tematem dywagacji będzie proces pozornej weryfikacji przedstawicieli Służby Bezpieczeństwa, trafiających w szeregi służb w III Rzeczypospolitej oraz jego skutki.

Jak zapowiada redaktor Kania, w materiale zostanie poruszona m.in. kwestia Krzysztofa Kozłowskiego, czyli byłego szefa Urzędu Ochrony Państwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

"O skutkach "weryfikacji" kadr SB, które zasiliły służby III RP, Krzysztofie Kozłowskim i funkcjonariuszach, którzy wprost z PRL przeszli do UOP a później do ABW i AW (także za czasów rządów PO_PSL) będzie dzisiejszy odcinek +Resortowych dzieci+" - napisała Dorota Kania na Twitterze.

W 1990 roku przeprowadzono pośpieszna weryfikację służb specjalnych PRL, których skutki były odczuwane przez wiele lat. Do wywiadu i kontrwywiadu Urzędu Ochrony Państwa, który powstał w miejsce Służby Bezpieczeństwa trafili niemal wszyscy funkcjonariusze SB; wielu z nich przeszło także do Komendy Głównej Policji. W tworzeniu nowej formacji fatalna rolę odegrał Krzysztof Kozłowski, pierwszy szef UOP, minister spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Funkcjonariusze SB – już jako pracownicy UOP a później Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu czy Centralnym Biurze Śledczym do końca 2015 roku zajmowali bardzo istotne stanowiska.

Premiera najnowszego odcinka "Resortowych dzieci" o godzinie 21:00 w TVP Info.

Czym są "Resortowe dzieci"?

"Resortowe dzieci" to serial dokumentalny stworzony przez Dorotę Kanię i Annę Zepert, którego celem jest pokazywanie powiązań elit biznesowych, politycznych, medialnych i naukowych ze strukturami PRL-u i służbami specjalnymi, zarówno cywilnymi jak i wojskowymi.

W przeszłości pod lupę twórców brane były m.in. takie sprawy jak finansowanie Fundacji Liberałów przy pomocy rosyjskich układów czy, tak zwana, koalicja strachu w 1992 roku i kulisy obalenia rządu Jana Olszewskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Resortowe dzieci" ponownie ukażą niewygodną prawdę. Jak weryfikowane były kadry SB, które zasilały UOP czy ABW? - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia