Ruszają 30 targi książki historycznej. Spotkania z autorami i nowości wydawnicze

Wojciech Rogacin
Targi Książki Historycznej przyciągały rzesze czytelników nawet w trakcie pandemii
Targi Książki Historycznej przyciągały rzesze czytelników nawet w trakcie pandemii Fot. z zasobów Fundacji Historia i Kultura
Już od 24 listopada ruszają w Warszawie jubileuszowe, 30. Targi Książki Historycznej. W Arkadach Kubickiego będzie można kupić cenne książki i spotkać ich autorów. W boksie nr 24 prezentować nasze wydawnictwo będzie magazyn "Nasza Historia". Można będzie zakupić numery bieżące i archiwalne magazynu oraz książki o rotmistrzu Pileckim, żołnierzach wyklętych, Wołodymyrze Zełenskim , wraz z podpisami autorów.

Jeśli przyjąć za prawdę sentencję Mieczysława Kotarbińskiego, że ludzkość wymyśliła dwie doniosłe rzeczy na świecie: najmądrzejszą rzecz - książkę i najgłupszą - wojnę, to sięgnięcie po książki historyczne, czy faktograficzne jest mądre podwójnie. Historia przecież winna uczyć, jak nie popełniać błędów, które już kiedyś zostały popełnione przez innych oraz jak wybierać to, co słuszne.

Dziś żyjemy w czasach, kiedy ta najgłupsza rzecz właśnie rozgrywa się obok nas za sprawą imperialnej Rosji. Sami możemy zatem wybrać tę najmądrzejszą.

Świetna po temu okazja nadarza się w tym tygodniu. Od 24 do 27 listopada w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbywać się będą jubileuszowe, 30. Targi Książki Historycznej. To impreza, która przyciąga każdego roku rzesze miłośników książki z całej Polski.

Organizatorzy targów - Fundacja Historia i Kultura, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich - Oddział Mazowiecki szacują że średnio rokrocznie Targi Książki Historycznej odwiedza około 30 tysięcy osób.

Można by powiedzieć, że ta popularność nie dziwi, skoro na tych właśnie targach prezentowanych jest aż ponad 90 procent wszystkich tytułów o tematyce historycznej ukazujących się danego roku. W czasach jednak, kiedy króluje raczej kultura obrazu, nie kultura słowa, taką popularność Targów Książki Historycznej należy uznać za recz wyjątkową i cenną.

Odwiedzających targi przyciąga z jednej strony możliwość łatwego odnalezienia książek dotyczących konkretnych, interesujących tematów, czy też po prostu możliwość zorientowania się w bogactwie rynku wydawniczego w dziedzinie tematyki historycznej i faktograficznej. Z drugiej strony niezwykle cenna jest możliwość spotkania się z autorami, uzyskania autografu czy też wymiany zdań i opinii na temat, który czytelnika szczególnie interesuje.

Podczas tegorocznych Targów odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących - panele dyskusyjne, seminaria i spotkania autorskie oraz pokazy animacji o tematyce historycznej.

W trakcie targów zorganizowany zostanie Salon Książki Muzealnej prezentujący ofertę wydawniczą wielu polskich muzeów.

Wreszcie ogłoszeni zostaną laureaci konkursu na najlepszą książkę historyczną roku - KLIO, przyznawaną w czterech kategoriach: autorskiej - za indywidualny wkład autora w popularyzację historii; monografię naukową - za merytoryczny wkład w poznawanie historii; edytorską - dla wydawcy za publikację interesujących serii, cykli; varsaviana - za wkład w popularyzację historii Warszawy.

Patronat nad 30. edycją Targów Książki Historycznej objął magazyn „Nasza Historia”. Na stoisku magazynu - boks numer 24 - będzie można nabyć najnowsze wydanie „Naszej Historii” oraz jej archiwalne numery.

Ponadto do nabycia będą książki: „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy” wydanie 2, autorstwa Tadeusza Płużańskiego; (autor będzie obecny na stoisku w piątek 25.11), „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych”, autorstwa Stanisława Płużańskiego (autor na stoisku będzie również w piątek 25.11) oraz pierwszą w Polsce, popularną biografię prezydenta Ukrainy pt. „Zełenski”, autorstwa wyżej podpisanego. Książka uzyskała nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak. Na stoisku będę gościł w sobotę 26 listopada.

Ponadto w czwartek, 24 listopada, 14.00-14.50 zapraszamy na rozmowę redaktora naczelnego magazynu „Nasza Historia” Tadeusza Płużańskiego z Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karolem Nawrockim na temat dekomunizacji w Polsce. W piątek, 25 listopada, 16.00-16.50 - na sztafetę pokoleń, czyli rozmowa dwóch historyków - Tadeusza Płużańskiego (ojca) ze Stanisławem Płużańskim (synem) o tym, jak ważna jest historia. A w sobotę 26 listopada, 12.00-12.50 na rozmowę o książce „Zełenski” jej autorem i dziennikarką Magdaleną Rigamonti.

Więcej informacji o targach pod tym linkiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z Mandaryną !

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia