2 z 8
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Józef Piłsudski to jedna z najbardziej znanych postaci w...
fot. fot. domena publiczna

Sześciu Ojców Polski Odrodzonej. To oni doprowadzili do odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak wyglądało ich prywatne życie?

Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą oraz córkami – Wandą i Jadwigą w 1928 roku

Józef Piłsudski to jedna z najbardziej znanych postaci w historii Polski. Ten wytrawny żołnierz, polityk i mąż stanu miał także bogate życie prywatne.

Przyszedł na świat w Zułowie na Wileńszczyźnie, w rodzinie o szlacheckich tradycjach. Ojciec, Józef Wincenty, był powstańcem styczniowym, a matka, Maria z Billewiczów, należała do znanego rodu. Józef i jego rodzeństwo zostali wychowani w patriotycznej atmosferze.

Młody Piłsudski nie należał w szkole do prymusów, ale udało mu się dostać na studia medyczne w Charkowie, podczas których, poza nauką, zaangażował się w działalność antyrosyjską. Oskarżono go o spisek na życie cara i dostał wyrok pięciu lat zesłania na Syberię.

PIERWSZA MIŁOŚĆ

Pierwszą swoją miłość, o sześć lat starszą Leonardę Lewandowską, Piłsudski poznał na zesłaniu, prawdopodobnie w kwietniu 1889 r. Kobieta pochodziła z polskiej szlachty mieszkającej na Ukrainie. Szybko zamieszkali razem, ale szczęście skończyło się z chwilą zwolnienia Leosi z zesłania w 1890 r. Korespondowali ze sobą jeszcze jakiś czas, ale ich związek zakończył się dwa lata później. Prawdopodobnie w 1901 r. Leonarda popełniła samobójstwo. Niektórzy badacze twierdzą, że na wieść o małżeństwie Piłsudskiego.

PIERWSZA ŻONA


Pierwszą żoną Piłsudskiego była Maria z Koplewskich Juszkiewiczowa. By ją poślubić, zmienił wyznanie na ewangelicko-augsburskie. Maria miała córkę z poprzedniego związku, którą zostawiła pod opieką rodziców, a sama zaangażowała sią w działalność konspiracyjną: najpierw w Warszawie, później w Wilnie, gdzie poznała Józefa Piłsudskiego. Podobno jednym z wielbicieli Marii był Roman Dmowski, niektórzy historycy twierdzą, że to ona była powodem dozgonnej wzajemnej niechęci obu polityków. Dmowski miał również nigdy nie wybaczyć Piłsudskiemu tego, że porzucił kobietę dla kolejnej wybranki.

DRUGA ŻONA

W 1906 r. Piłsudski poznał Aleksandrę Szczerbińską, młodszą od siebie o 15 lat członkinię PPS i zaczął prowadzić podwójne życie, dzieląc czas między żonę a kochankę.

7 lutego 1918 r. Aleksandra urodziła ich pierwszą córkę, której dano na imię Wanda. Dwa lata później, 28 lutego 1920 r., na świat przyszła druga córka – Jadwiga. Z kolei Maria zmarła w 1921 roku. Piłsudski nie przyszedł na jej pogrzeb, wysyłając w zastępstwie młodszego brata, Jana, co wywołało duży skandal. Dwa miesiące po śmierci pierwszej żony, naczelnik państwa ożenił się z Aleksandrą, zmieniając ponownie wyznanie na katolickie.

KOCHANKA


Aleksandra nie była jednak ostatnią miłością Józefa Piłsudskiego, kilka lat później poznał o 30 lat młodszą od siebie lekarkę - Eugenię Lewicką. Specjalnie dla niej powołał w styczniu 1927 r. Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Warszawie, gdzie kobieta znalazła pracę. Spotykali się w jej mieszkaniu w pobliżu Belwederu. Eugenia zmarła w tajemniczych okolicznościach, prawdopodobnie zatruta jakąś toksyczną substancją. Do dziś nie wiadomo, czy było to samobójstwo.

OSTATNIE DNI


W ostatnich latach życia Piłsudski mieszkał w budynku Głównego Inspektoratu Sił Zbrojnych, jego żona z córkami – w Belwederze. Choć jego małżeństwo funkcjonowało już tylko na papierze, to wiadomo, że bezgranicznie kochał swoje córki i zawsze znajdował dla nich czas.

Zobacz również

Nowa polska wystawa w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na razie będzie tymczasowa

Nowa polska wystawa w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na razie będzie tymczasowa

Przemysłowe miasto Zawiercie na nieznanych przed- i powojennych fotografiach. ZDJĘCIA

ROZMOWA
Przemysłowe miasto Zawiercie na nieznanych przed- i powojennych fotografiach. ZDJĘCIA

Polecamy

Sensacyjne odkrycie w Lubuskiem! Znaleziono artefakty... sprzed kilku tysięcy lat!

Sensacyjne odkrycie w Lubuskiem! Znaleziono artefakty... sprzed kilku tysięcy lat!

Rusza budowa nowej wystawy w Muzeum Auschwitz. Kiedy oficjalne otwarcie?

Rusza budowa nowej wystawy w Muzeum Auschwitz. Kiedy oficjalne otwarcie?

Słodycze na kartki? I to bardzo długo

Słodycze na kartki? I to bardzo długo