TOP 100 Polaków, którzy wpłynęli na losy świata. Oto Polacy, którzy zaznaczyli swoją obecność w dziejach globu
Zofia Rapp-Kochańska
36. Zbigniew Brzeziński
Doradca do spraw międzynarodowych najpotężniejszych spośród światowych przywódców - prezydentów USA. Najpierw współpracował z Lyndonem Johnsonem, a potem piastował stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jimmy’ego Cartera. Przyczynił się m.in. do normalizacji stosunków na linii Pekin - Waszyngton i porozumienia pokojowego w Camp David.
37. Henryk Mikołaj Górecki
Kompozytor muzyki współczesnej o międzynarodowej renomie. W Polsce od lat 60. XX w. uznawano go za czołowego awangardzistę. Rozgłos poza granicami naszego kraju zdobył dopiero w latach 90., po upadku żelaznej kurtyny. Utwory takie jak III Symfonia przyniosły mu komercyjny sukces i stałe miejsce na muzycznym panteonie.
38. Wisława Szymborska
Poetka, tłumaczka, eseistka i autorka przezabawnych limeryków. Cały świat usłyszał o niej, gdy w 1996 r. otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Jej utwory tłumaczono na dziesiątki języków, w tym na japoński i arabski. Należała do elitarnego grona członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.
39. Stanisław Sosabowski
Obok gen. Andersa i gen. Maczka był najbardziej zasłużonym oficerem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Był inicjatorem i organizatorem utworzenia 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Dowodził nią w krwawej bitwie pod Arnhem. Jego postać, grana przez Gene’a Hackmana, pojawiła się nawet w filmie „O jeden most za daleko”, osnutym na tych dramatycznych wydarzeniach. Niestety, tak jak gen. Maczek zmarł w biedzie i zapomnieniu w Wielkiej Brytanii.
40. Zofia Rapp-Kochańska
Agentka Komendy Głównej Armii Krajowej. Działała na terenie III Rzeszy. Pozyskała wiele kluczowych informacji, m.in. ustaliła miejsce pobytu pancernika „Tirpitz” (przyczyniła się do jego zatopienia). Walczyła w powstaniu warszawskim.