Związek Polaków Niemczech wzorem dla współczesnej Polonii. W Berlinie otwarto wystawę poświęconą działaczom

OPRAC.:
Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Związek Polaków w Niemczech może być wzorem dla współczesnej Polonii - uważa konsul RP w Berlinie Marcin Król
Związek Polaków w Niemczech może być wzorem dla współczesnej Polonii - uważa konsul RP w Berlinie Marcin Król Fot. PAP/Marcin Bielecki
– Wystawa służy przypomnieniu wspaniałej historii Związku Polaków w Niemczech, którą określiłbym jako wzór dla współczesnej Polonii – powiedział konsul RP w Berlinie Marcin Król podczas otwarcia wystawy „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech”. Jest – jak podkreślił – „przypomnieniem o wybitnych osobach, patriotach, rzecznikach polskiej racji stanu w Niemczech”.

Związek Polaków Niemczech wzorem dla współczesnej Polonii

W ramach wydarzeń organizowanych przez polskie placówki z okazji obchodów 100. rocznicy powołania Związku Polaków w Niemczech w czwartek w siedzibie Instytutu Polskiego w Berlinie odbył się wernisaż wystawy pt. „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech”, zorganizowany przez ambasadę RP razem z Instytutem Polskim.

Obecny na wernisażu dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku i jednocześnie autor wystawy dr Paweł Warot przypomniał „Pięć prawd Polaków” spod znaku Rodła: 1. Jesteśmy Polakami 2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci 3. Polak Polakowi bratem! 4. Co dzień Polak narodowi służy 5. Polska matką naszą, nie wolno mówić o matce źle! Warot zwrócił uwagę, że „kiedy prezentujemy tę wystawę w Polsce”, ci, którzy zapoznają się z historią Związku, dziś także uznają te prawdy „za wyznacznik polskości, za zadanie do wykonania dla współczesnych Polaków”.

Jak Niemcy walczyli z działaczami Związku

Rdzeniem wystawy jest pokazanie „w jaki sposób Niemcy walczyli z działaczami Związku i to często jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej (...), ale zwłaszcza po rozpoczęciu II wojny światowej” – wyjaśniał szef gdańskiego IPN. – Niemcy mieli już przygotowane listy proskrypcyjne działaczy. Byli oni wyłapywani, poddawani brutalnym przesłuchaniom, nierzadko też od razu mordowani. Tu akurat mamy pokazaną gilotynę – powiedział, wskazując jedną z prezentowanych plansz. – Tak, Niemcy mordowali działaczy Związku, wykorzystując gilotynę – dodał.

Wystawa, która prezentowana jest od czwartku w Instytucie Polskim w Berlinie została opracowana merytorycznie przez gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej na podstawie materiałów pochodzących m. in. ze zbiorów: Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego czy Instytutu Śląskiego. Ekspozycja służy upowszechnieniu wiedzy o Związku Polaków w Niemczech, obchodzącym 100-lecie działania i jego dokonaniach, zwłaszcza w latach 1922-1945, a także przedstawieniu sylwetek najważniejszych działaczy Związku z tamtego okresu.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Związek Polaków Niemczech wzorem dla współczesnej Polonii. W Berlinie otwarto wystawę poświęconą działaczom - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia