Nie żyje Anna Jakubowska ps. „Paulinka”, sanitariuszka batalionu „Zośka”. "Osoba wspaniała i wyjątkowa. Cześć jej pamięci"

Mateusz Zbroja
PAP
Opracowanie:
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego poinformował na Twitterze, że w środę zmarłą Anna Jakubowska ps. "Paulinka", która była sanitariuszką w batalionie "Zośka".
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego poinformował na Twitterze, że w środę zmarłą Anna Jakubowska ps. "Paulinka", która była sanitariuszką w batalionie "Zośka". Fot. Facebook/Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich
"Dziś odeszła Anna Jakubowska „Paulinka”. Sanitariuszka batalionu „Zośka”. Osoba wspaniała i wyjątkowa. Cześć jej pamięci" – poinformował w środę na Twitterze dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Kobieta działała w konspiracji podczas II wojny światowej. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Walecznych.

Anna Jakubowska z domu Swierczewska urodziła się 26 maja 1927 w Warszawie. Podczas II wojny światowej działała w konspiracji, najpierw w organizacji PET, a później jako sanitariuszka i łączniczka w grupach szturmowych przekształconych w Batalion "Zośka" AK. Jakubowska walczyła m.in. na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie, za co otrzymała Krzyż Walecznych.

Po wojnie została skazana na 8 lat więzienia

Po wojnie zaczęła studiować psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, ale w 1949 r. została aresztowana za działalność w Armii Krajowej i skazana w tzw. "procesie kiblowym" na osiem lat więzienia, które opuściła w 1954 r. Jakubowska w latach 80. działała w podziemiu solidarnościowym. Zainicjowała też Fundację Filmową Armii Krajowej, która wyprodukowała ponad 20 filmów o działalności AK.

Była członkiem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski i kapituły konkursu im. Jana Rodowicza „Anody”. Zasiadała w Radzie Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich.

W 2018 r. otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. W uzasadnieniu uchwały Rady Warszawy, podkreślono, że Jakubowska to powstaniec warszawski, działaczka kombatancka i społeczna całym swoim życiem nierozerwalnie związana z Warszawą.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia