Sensacje i sensacyjki - im bardziej dziwne i bzdurne tym lepiej - zawsze wzbudzały zainteresowanie wielu. Utrudniało to jednak dostrzeganie istoty spraw poważnych.
70 lat temu, 2 października 1946 r. „Dziennik Łódzki” informował na pierwszej stronie o ogłoszonym poprzedniego dnia wyroku Międzynarodowego Trybunału Wojennego w Norymberdze.
Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi są w Szczercowie od około dwóch lat. Wspólnota jest niewielka, bo to ledwie trzy zakonnice. Wcześniej nie było tu sióstr zakonnych.
Salomon Perel wiedział jedno: musi przeżyć niezależnie od okoliczności. Dlatego jego biografia to niezwykły zapis walki o najwyższe wartości mimo wielu przeciwieństw.
Prawdziwym napędem „Ziemi Obiecanej” byli przemysłowcy. To oni zbudowali jej mit, ale także siłę i wyjątkowość. Głodni sukcesów postawili wszystko na jedną kartę.
Stał się łódzką legendą. Uwielbiali go koledzy, publiczność. Przez lata był jednym z najpopularniejszych aktorów Łodzi...
- Zostało nas troje: ja, narzeczona „Łupaszki” Lidia Lwow „Lala” oraz Zygmunt Błażejewicz „Zygmunt”- mówi Józef Bandzo „Jastrząb”, jeden z ostatnich żołnierzy wyklętych.
Przed wojną łodzianie i mieszkańcy regionu lubili sensacje. Z wypiekami śledzili informacje o domu, w którym straszy, metodach leczenia znachorów czy wizytach niezwykłych ludzi w mieście.
9 listopada, w 16. rocznicę nieudanego puczu w Monachium, Łódź zostaje wcielona do III Rzeszy. Staje się częścią Kraju Warty, który ma być wzorcową, niemiecką prowincją.
28 września 1901 roku w Łodzi uroczyście otwierano Teatr Wielki przy ulicy Konstantynowskiej. W wydarzeniu brała udział cała łódzka śmietanka towarzyska
O tej sprawie pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku mówiła cała Łódź. 17-letni uczeń Zenon Mistrzak strzelił bowiem do swojej nauczycielki.
Siostry Antonianki prowadzą w Łodzi Dom Samotnej Matki. Jest tu miejsce nawet dla 30 kobiet w ciąży i z dziećmi. Kobiet z trudnych środowisk. Dla nich siostry to Anioły.
To zdjęcie obiegło cały świat. Podczas wizyty w Izraelu papież Franciszek ucałował w rękę 93-letniego Eliezera Grynfelda, ocalałego z Litzmannstatd Ghetto.
70 lat temu na Dworcu Kaliskim doszło do katastrofy. Jednej z największych w historii polskiego kolejnictwa. Niemal 20 lat wcześniej też doszło tam do dramatu.
Aharon Katzir urodził się w Łodzi, zginął podczas zamachu pod Tel Awiwem w roku 1972. Jego brat Efraim przeżył 93 lata i był nawet prezydentem Izraela.
Pochodzących z Łodzi braci Spychalskich historia postawiła po dwóch stronach barykady. Nie walczyli ze sobą, ale utrudniło im to wojskowe kariery.
Nazywali go Napoleonem polskiej piłki nożnej. Kiedyś był dobrym piłkarzem, potem został znakomitym trenerem. Urodził się w Lublinie, ale swoje życie związał z Łodzią.
O Wrześniu 1939 roku i początku II wojny światowej uczyliśmy się w szkołach, opowiadali nam o nim dziadkowie, powstało wiele filmów. Czy jednak wszystko o nim wiemy?
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.