Potężna bryła bursztynu z Gdańska trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Oficjalne ważenie odbyło się we wtorek, 28.06.

Jakub Cyrzan
mat. prasowe/ Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Światowy Dzień Bursztynu jest obchodzony 28.06. W tym roku, w Gdańsku, odbyło się oficjalne ważenie największej na świecie, 68-kilogramowej bryły bursztynu! Trafiła ona do Księgi Rekordów Guinnessa.

Potężna bryła bursztynu z Gdańska trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa

Niezwykłe wydarzenie odbyło się we wtorek 28 czerwca (2022 r.) o godzinie 9.00 w siedzibie gdańskiego Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie (przy ul. Wielkie Młyny 16). Najcięższa na świecie bryła bursztynu znajduje się w Gdańsku od dłuższego czasu. Podczas oficjalnego ważenia udało się potwierdzić jej wagę. Dlatego eksponat trafi do Księgi Reportów Guinessa.

Skąd do Gdańska trafiła największa bryła bursztynu?

W rzeczywistości, ogromna bryła trafiła do Gdańska z Sumatry, wyspy w Azji Południowo-Wschodniej, w całości należącej do Indonezji. Wtorkowe wydarzenie będzie dostępne tylko dla 68 osób, którym udało się zdobyć "ekskluzywne wejściówki" na oficjalną próbę ustanowienia rekordu.

O eksponatach gdańskiego Muzeum Bursztynu przeczytasz tutaj: Muzeum Bursztynu. Niezwykłe miejsce w Wielkim Młynie w Gdańsku. Największy bursztyn, szachy lorda i wyjątkowe inkluzje

Bursztyny w Gdańsku. Eksponaty można oglądać w Wielkim Młynie

Muzeum Bursztynu, nową siedzibą w gdańskim Wielkim Młynie cieszy się od lipca 2021 r. Cztery poziomy zabytkowego budynku o łącznej kubaturze 14,8 tys. m i powierzchni użytkowej liczącej ok. 2,3 tys. m² są dostępne dla zwiedzających.

Bursztyn znajdowany jest na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy, lecz niewykluczone, że również i tam kiedyś zostanie odkryty. Mało kto wie, że jest tylko niewiele cięższy od wody, przez co pływa w mocnym roztworze soli. Bursztyn ma też silne właściwości elektrostatyczne. Podczas spalania uwalnia się z niego przyjemny zapach. Bursztyn bałtycki powstał ponad 40 mln lat temu. Młodszy jest bursztyn z Sumatry, którego wiek szacuje się na 17-30 mln lat.

Magiczne, pomarańczowo-brązowe bryły, od wieków rozmaitością barw, uwięzionymi na wieki stworzeniami i cząstkami roślin, ciepłą i miłą w dotyku powierzchnią, a także magicznymi właściwościami. Przez lata wierzono bowiem, że chroni i leczy. Ale bursztyn lub, jak kto woli, jantar - to nic innego, jak kopalna żywica pochodząca z drzew iglastych sprzed milionów lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia