Skarby w Lubuskiem znajdowane są najczęściej przypadkiem. Niektóre są warte fortunę! Takie znaleziska odkryto w naszym regionie
Skrzynia ze skarbem odnaleziona w miejscu inwestycji
Luty 2023. Skrzynia ze skarbem znaleziona na miejscu ogromnej inwestycji w Zielonej Górze. O skrzyni ze skarbem poinformował w środę Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Wypełniona skrzynia była zakopana. Kto i co schował w jej wnętrzu? Najmłodszy przedmiot z datą ma dokładnie sto lat!
W środę Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze poinformował o znalezisku sprzed wieku. Na przebudowywanym kąpielisku przy ul. Botanicznej w Zielonej Górze Ochli odkryto skrzynię wypełnioną porcelaną, biżuterią i różnymi pojemnikami. Najmłodszy przedmiot z datą to dwa franki francuskie z 1923 r. Co jeszcze było w skrzyni?
- Podczas oględzin znaleziska ustalono, że jest to skrzynia metalowa zawierająca depozyt w postaci przedmiotów, prawdopodobnie mających dużą wartość sentymentalną dla ludzi, do których należał ów „skarb”. Należą do nich m.in. wyroby z porcelany, biżuteria, szklane fiolki, pojemniki, w tym pudełko z widocznym napisem „SEDOBROL” zawierającym w środku prawdopodobnie wyciąg z korzenia lubczyku w tabletkach - wyjaśnia Iwona Lewandowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.
W skrzyni schowano też dokumenty lub gazety, albo też zdjęcia.
- Na etapie wstępnego rozpoznania nie dało się ich zidentyfikować ze względu na destrukcyjny stan zachowania - wyjaśnia inspektor ochrony zabytków.
Najciekawsze dla badaczy są znalezione monety. To m.in. ½ kronenthalera z 1766 r. pochodząca z Niderlandów Austriackich, 5 marek z Cesarstwa Niemieckiego z 1901 r., 2 franki francuskie z 1923 r. i moneta pochodząca z Indii Brytyjskich z 1891 r.
- W miejscu znalezienia skrzyni, podczas oględzin nie zaobserwowano żadnych reliktów obiektów murowanych oraz innych przedmiotów o wartości kulturowej - dodaje Iwona Lewandowska.
Urząd podaje, że skrzynia została zabezpieczona i zostanie przekazana do muzeum. Zawiadomienie o skrzyni odkrytej podczas prac związanych z budową kąpieliska miejskiego wpłynęło do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków 7 lutego.