O życiu bydgoszczan w latach międzywojennych Ewa Rynka pisze w książce i opowie w Młynach Rothera

Justyna Tota
Stanisław Fabianowicz z żoną Heleną i siostrą Czesławą na tle Brdy (most w Smukale Dolnej)
Stanisław Fabianowicz z żoną Heleną i siostrą Czesławą na tle Brdy (most w Smukale Dolnej) Archiwum Historii Mówionej – Pamięć Bydgoszczan, ze zbiorów Marii Janowskiej
O tym, jak sto lat temu bawili się, ubierali czy gdzie spędzali wolny czas bydgoszczanie w swej najnowszej książce pt. „Zwyczaje towarzyskie polskich mieszkańców Bydgoszczy w II Rzeczypospolitej” opisuje Ewa Rynka - miłośniczka historii Bydgoszczy. 13 stycznia o godz. 18 w Młynach Rothera odbędzie się spotkanie z autorką publikacji. Klimat dawnych lat przywoła także pianista Rafał Tworek. Będzie oczywiście okazja nabyć książkę wraz z dedykacją. Uwaga, na autorskie spotkanie obowiązują zapisy.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza 3 - odcinek 33

od 16 lat

To będzie pierwsze autorskie spotkanie w odrestaurowanych wnętrzach Młynów Rothera. Okazja do spotkania równie szczególna.

- Styczeń to dla bydgoszczan czas wyjątkowy, kiedy świętujemy powrót miasta do macierzy w 1920 roku. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie z Ewą Rynką, autorką książki „Zwyczaje towarzyskie polskich mieszkańców Bydgoszczy w II Rzeczypospolitej”. Rozmowę poprowadzi dziennikarka Radia Złote Przeboje Beata Korzeniowska - zapowiada Park Kultury w bydgoskich Młynach Rothera.

Polecamy także

Na spotkanie osobiście zaprasza także autorka książki - Ewa Rynka, która jest miłośniczką historii Bydgoszczy, a w szczególności okresu międzywojennego. Zainteresowanie historią wynika nie tylko z pasji, ale także po części z wykształcenia pani Ewy, która ukończyła regionalistykę europejską oraz zarządzanie dziedzictwem kulturowym i ochronę zabytków na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

O swej najnowszej książce „Zwyczaje towarzyskie polskich mieszkańców Bydgoszczy w II Rzeczypospolitej”, która ukazała się nakładem bydgoskiego Wydawnictwa Pejzaż, autorka mówi tak:

- Na 440 stronach znajdą Państwo opis spędzania wolnego czasu przez mieszkańców grodu nad Brdą w latach międzywojennych. Piszę, między innymi, o modzie, o bydgoskich lokalach, o teatrze – zarówno miejskim, jak i teatrach amatorskich, o wystawach, koncertach, widowiskach cyrkowych. Ciekawe są rozdziały poświęcone spacerom, wycieczkom, imprezom okolicznościowym obchodzonym uroczyście w mieście czy wyścigom konnym. W książce opisałam również święta wielkanocne, święta Bożego Narodzenia, a także sposoby spędzania przez bydgoszczan nocy sylwestrowej. Nie zabrakło informacji o białym i zielonym karnawale - zdradza Ewa Rynka.

Jak podkreśla autorka, książka o Bydgoszczy z lat międzywojnia jest bogato ilustrowana.

- W publikacji znalazło się około 200 ilustracji w postaci anonsów, plakatów, pocztówek oraz zdjęć z prywatnych albumów rodzinnych - dodaje Ewa Rynka, zapraszając wszystkich zainteresowanych na spotkanie do Młynów Rothera.

Podczas autorskiego spotkania będzie oczywiście możliwość nabycia publikacji, a także zdobycia dedykacji od autorki. I na tym nie koniec miłych wrażeń.

Miłość ci wszystko wybaczy i inne wielkie szlagiery wykona pianista Rafał Tworek!

Po spotkaniu w klimat dawnych lat wprowadzi nas bydgoski pianista Rafał Tworek, który wystąpi z małym recitalem, wykonując autorskie aranżacje na fortepian solo takie szlagiery, jak m.in.: To ostatnia niedziela, Tango Milonga, Miłość ci wszystko wybaczy, Ach śpij kochanie, Na pierwszy znak, Już nie zapomnisz mnie.

Park Kultury w Bydgoszczy nie ukrywa, że spotkanie autorskie, by porozmawiać o życiu codziennym w mieście nad Brdą, jest bardzo ważne.

- Temat ten zgłębiamy w naszej pracy nad planowaną wystawą stałą o roboczej nazwie Węzły. Już teraz zapraszamy na jej otwarcie, które planujemy w drugiej połowie 2022 roku - zdradza Park Kultury w Młynach Rothera.

Spotkanie w bydgoskich Młynach Rothera w reżimie sanitarnym. Obowiązują zapisy

Uwaga, na spotkanie autorskie, które odbędzie się 13 stycznia 2022 r. o godz. 18 w Młynach Rothera (ul. Mennica 10, sala na 2. piętrze w młynie) obowiązują zapisy pod numerem tel.: 887 467 011 (w godz. 9-16). Liczba miejsc jest ograniczona z uwagi na obecną sytuację pandemiczną, dlatego o udziale w spotkaniu decyduje kolejność zapisów.

- Podczas rozmowy telefonicznej zostaną Państwo zapytani o posiadanie certyfikatu potwierdzającego szczepienie, a w przypadku potwierdzenia – o okazanie go na miejscu spotkania. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa bardzo prosimy o kontakt, abyśmy mogli poinformować o wolnym miejscu osoby oczekujące na liście rezerwowej - informują organizatorzy, prosząc także o prawidłowe noszenie maseczek podczas spotkania.

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia