Wystawa poświęcona Hubalowi otwarta w Muzeum Regionalnym. Można oglądać wyjątkowe odznaczenie [ZDJĘCIA]

Dag, mat. muzeum w Opocznie
Wystawa poświęcona Hubalowi otwarta w muzeum. Można oglądać wyjątkowe odznaczenie
Wystawa poświęcona Hubalowi otwarta w muzeum. Można oglądać wyjątkowe odznaczenie Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”, Muzeum Regionalne w Opocznie
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, który należał do mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala” można oglądać w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Odznaczenie to jeden z eksponatów na wystawie, którą 2 kwietnia otwarto w opoczyńskim muzeum. Wystawa została przygotowana przez warszawskie Muzeum Niepodległości oraz Stowarzyszenie "Hubalowa Rodzina” i wpisuje się w 125. rocznicę urodzin Hubala. Opoczno jest drugim po Warszawie miejscem, gdzie prezentowana jest ta wystawa.

Wystawa HUBAL. HENRYK DOBRZAŃSKI 1897-1940 w Muzeum Regionalnym w Opocznie

Wernisaż wystawy cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko miłośników historii i postaci majora Hubala. Wystawę otworzyli dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, Adam Grabowski oraz prezes Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina” Andrzej Dyszyński, witając licznie przybyłych gości.

Znaleźli się wśród nich między innymi starosta opoczyński Marcin Baranowski, zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski, dyrektor Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego Krzysztof Jednac, prezes Stowarzyszenia „Hubalczycy 1939-1940” Tomasz Łumiński oraz dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie Marek Zieliński.

- Andrzej Dyszyński wyraził także nadzieję, że być może już w niedalekiej przyszłości uda się nam spotkać na mogile mjr. Henryka Dobrzańskiego - informuje opoczyńskie muzeum. - Wszystko to za sprawą poszukiwań intensywnie prowadzonych przez liczne środowiska historyków i pasjonatów tej wyjątkowej historii.

O samej wystawie opowiedział Andrzej Dyszyński, który podkreślił, że ma ona charakter mobilny, po to, by dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, zwłaszcza młodzieży. Głos zabrał także starosta Marcin Baranowski oraz zastępca burmistrza Tomasz Łuczkowski. Obaj samorządowcy wyrazili słowa wdzięczności, że to właśnie Opoczno, nierozerwalnie z Hubalem związane, stało się po stolicy, pierwszym miejscem eksponowania wystawy.

Ostatnim elementem sobotniego wernisażu była projekcja filmu „Mój Ojciec Hubal”, w który córka „Hubala”, Krystyna Sobierajska opowiada o swoim Ojcu. Wystawę w opoczyńskim Muzeum można zwiedzać do 14 maja 2022 r.

- Specjalne wyrazy podziękowania kierujemy pod adresem dowództwa 25. Batalionu Dowodzenia im. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Tomaszowie Mazowieckim za możliwość wypożyczenia Krzyża Virtuti Militari - dziękują organizatorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Białystok. Piłkarze Jagiellonii odbierają złote medale

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawa poświęcona Hubalowi otwarta w Muzeum Regionalnym. Można oglądać wyjątkowe odznaczenie [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia